Astım nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü doktoru Uzm. Dr. Abdulkadir Erbağcı ile "Astım Nedir" konusu hakkında konuştuk.

"Astım, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma ile karakterize bir hastalıktır. Oldukça yaygın görülür. Astım hastalığı sürekli bulgu vermez. Krizlere ve ataklarla seyreder. Astım hastalığı daha çok çocuklarda görüldüğü için ailelerde büyük bir panik oluşturabilir. Astım konusu gerçekten bilgi birikimi ile tedavisi edilebilinecek hastalıktır. Astım tedavisinden çok astım nasıl yönetebilecekleri öğretilir. İyi bir tedavi ile astım tehlikeli bir hastalık değildir. Eğer iyi tedavi olunmaz ise akciğerlerde gelişen olaylar bir koah hastalığı gibi kronik bir seyre gidebilir. Başlangıçta senede bir kaç kere gelen ve kendiliğinden bazen geçebilen krizler yerine yıllar içerisinde tekrarlayan, uzayan ve tedavisi geciken, krizin sıklığı ve şiddeti artan bir duruma gelebiliyor. Bu duruma ise kronik astım denilmektedir.

Astım hastalığı, nefes darlığı, öksürük, göğüste sıkışma hissi ile karakterize bir hastalıktır. Bu belirtiler pek çok akciğer hastalığında olabilir fakat astımın en belirgin özelliği ritmik olarak tekrarlanmasıdır. Önemli olan astım hastalığının genetik bir yapısı olması, kalıtsal geçmesi ve tekrarlamasıdır. Astım hastalığı sürekli bulgu gösteren bir hastalık değildir. Astım tetiklendiği zaman bulgu gösterir. 

Astım hastalarında dikkat edilmesi konu, astım çok tehlikeli bir hastalık değildir, tedavi edilebilir ancak tedavide düzen olmaz ise kronikleşe bilmektedir. Astımlı çocuk hastalarda, alerji testi yapılmaktadır ve alerjik hastalıkları tedavi edilirken astım hastalığı da tedavi edilmektedir. Alerjik hastalıkların dışında özellikle ev ortamında sigara içilmemesi gerekiyor. Daha temiz, daha hijjenik bir 
ortam sağlanması gerekmektedir. 

Astım hastalarında tedavi, standart bir tedavidir ve sürekli olması gerekmektedir. Astım tedavisinde, astım krizini önleyici ve astım atağı esnasında kullanılmak üzere iki türlü ilaç kullanılmaktadır. İlaç kullanımında önemli olan konu ise; nasıl kullanılacağını öğrenmek, yerinde ve uygun dozda kullanmaktadır.  

Astım atağı esnasında panik yapılmaması gerekmektedir. Kurtarıcı ilaçları kullanılması gerekir. Bazı astım ataklarında ilaç kullanımı fayda sağlamaz ise mutlaka hastane tedavisi uygulanmalıdır."