Çocuklarda Görülen Alerjik Rahatsızlıklar

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Çocuk İmmünoloji ve Alerji Bölümü doktoru Prof. Dr. Ümit Ayfer Yükselen ile çocuklarda görülen alerjik rahatsızlıklar hakkında konuştuk.

Alerjik hastalıklar, genetik yatkınlığı olan (atopik) bireylerde alerjen olarak adlandırılan maddelerin vücuda girerek bağışıklık sistemini uyarması ve abartılı bir yanıt oluşturması sonucunda ortaya çıkar. Burada hem genetik,hem çevresel faktörlerin etkileşmesi söz konusudur.Bu hastalıklar diğer kronik hastalıklardan farklı olarak daha az ölümcüldürler. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de alerjik hastalıkların görülme sıklığı giderek artmaktadır. Veriler, toplumumuzda her 3-4 kişiden birinin alerjik hastalıklardan etkilendiğini göstermektedir. Görülme sıklığındaki artışın modern yaşamın getirdiği yeni alışkanlık ve tutumlar ile ilişkili olduğuna inanılmaktadır. Bu artış özellikle de çocukluk yaş grubunda daha belirgindir.

Alerjik hastalıklarda belirtiler etkilenen doku ve organa göre değişir. Alerjik rinit burnun,alerjik konjunktivit gözün, alerjik astım alt solunum yollarının ve ürtiker (kurdeşen, dabaz) ya da egzema derinin etkilenmesi ile ortaya çıkan alerjik hastalıklardır.Ayrıca besin,ilaç ve böcek alerjileri de önemli klinik durumlardır. Birden fazla sistem veya organın etkilenmesi durumunda ise anafilaktik şok olarak bilinen, acil müdahale gerektiren ve ölümcül olabilen klinik tablo ortaya çıkabilir.