Depresyon nedir?

VM Medical Park Kocaeli Psikoloji Bölümü doktoru Uzm. Psk. Ece Çalışkan Subaşı ile ''Depresyon'' konusu hakkında konuştuk. 

"Günlük hayatta bir çok kişi kendini depresif hissedebilir. Yaşanılan olaylar karşısında sıkıntı, üzüntü, keder gibi duygusal tepkiler verebilirler. Bu duygu durum dalgalanmaları gayet normaldir fakat klinik depresyon duygu durum depresyonundan daha ağır bir tablodur. Majör depresyonun belirtileri eskiden keyif alınan bir olaydan keyif alamama, isteksizlik, çökkünlük, uyku ve iştah problemleri gibi belirtilerdir. Ancak bu belirtilerle karşı karşıya kalındığında depresyondayım demek doğru olmayacaktır. Mutlaka ruh sağlığı uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Depresyon,günümüzde dünyada görülen en sık rahatsızlıklardan biridir. Araştırmalara göre kalabalık şehirlerde depresyon görülmesi sıktır. Türkiye'de depresyon sıklığına baktığımızda %10 civarındadır.

Depresyon oluşumunun tek bir nedeni olmadığı gibi sadece kalabalık şehirde yaşamakta depresyonu tetikliyor diyemeyiz. Kalabalık Şehir yaşamında koşuşturma, trafik, gürültü, hava kirliliği gibi olaylar kişide stres oluşturuyor. Şehirleşmenin getirmiş olduğu iş rekabetinin artışı, yoğun tempoda çalışmak kişinin kendisine ve ailesine zaman ayıramamasına neden oluyor. Yüz yüze olan ilişkiler azaldıkça kişi kendini yalnızlaştırıyor. Bu durum da bireyi depresyona sürüklüyor. Depresyona girmemek için öncelikle kendinize zaman ayırmanız çok önemli. Açık hava yürüyüşü ve egzersiz yaparak dinç kalmanız depresyonla karşı karşıya kalmanıza engel olur. Yine şehir hayatının bize sunmuş olduğu sosyal ve kültürel faaliyetler düzenleyerek çeşitli aktivitelere katılmak sosyal mekanizmanızı güçlendirecektir. Ailenizle, arkadaşlarınızla plan yaparak keyifli zaman geçirmek stresten uzaklaşmanızı sağlayacaktır. Uyku düzeni de depresyonla başa çıkma konusunda en önemli faktörlerdendir.

 Depresyon tedavisi gören bireylerin yakın çevresi tarafından desteklenmesi çok çok önemlidir. Yakın çevreden olan kişilerin; depresyon hakkında detaylı bir bilgiye sahip olması gerekir. ''Zorlandığını biliyorum. Sana yardım etmek istiyorum.'' gibi cümleler kurarak desteğini ona belli etmek ve tedavi gören kişinin de duygularını dile getirmesini sağlamak tedavi sürecinde etkili olacaktır. Eskiden yapmaktan keyif aldıkları aktiviteleri planlayarak hayata geçirmek kişiyi tekrar sosyalleştirecektir. Düzenli olarak tedaviye katılmaları konusunda destekçi olmaları gerekmektedir.

Öncelikle mutlaka kendinize zaman ayırmanız çok önemli. Açık alanlarda doğa ile baş başa yürüyüşler egzersizler yapmanız çok önemli. Sosyal destek mekanizmalarını güçlendirmek anlamında aile ve arkadaşlarınızla aktiviteler planlamak, şehir hayatının sizlere sunduğu kültürel sanatsal faaliyetleri hayatınıza eklemek ve aynı zamanda işten eve geldiğinizde telefonlarınızı kapatarak kendinize ve ailenize vakit ayırmak önemlidir. Bunların yanında mutlaka düzenli bir uyku ve sağlıklı bir beslenmeyi ihmal etmemeniz gerekir."