Gıda zehirlenmesi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi İç Hastalıklar Bölümü doktoru Uzm. Dr. Lütfiye Derya İnal ile "Gıda Zehirlenmesi" konusu hakkında konuştuk.

"Gıda zehirlenmesi aslında besin zehirlenmesidir.  Besin zehirlenmeleri, bakteriler ve toksinler ile kirlenmiş besinlerin tüketilmesi ile meydana gelir. Özellikle yaz aylarında artan sıcaklığın etkisiyle mikroorganizmalar daha kolay ürer. Bu tüm besinler için geçerlidir. Ancak kırmızı et, tavuk, yumurta, süt ve süt ürünleri daha çabuk bozulur.

Besin zehirlenmesine neden olan bakterilerin her birinin kuluçka süreleri farklıdır. 30 ile 60 dakikada zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir fakat genelde 12-48 saat sonra ortaya çıkar. En çokta mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, ishal, halsizlik ve bitkinlik yakınmaları ortaya çıkar. Besin zehirlenme belirtileri 3 günden uzun sürüyorsa; yüksek ateş, şiddetli karın ağrısı, kanlı ishal varsa mutlaka hekiminize başvurmanız gerekir. Bunun dışında görme ve konuşma bozukluğunuz varsa, yutma güçlüğü, nefes almada zorluk, tükürük salgısında azalma hissediyorsanız kolostrum batırıyordum toksini ile zehirlenmiş olabilirsiniz . Bu toksin son derece tehlikeli ve öldürücüdür. Bu belirtiler varsa acil hekiminize başvurmalısınız.

Hasta hekime başvurduğunda genel durumu bozuksa, bulantı, kusmaları, ishal şikayetleri varsa genel durumuna göre hastanın serum tedavisi düzenlenir. Serum tedavisinin içerisine eğer mide problemleri varsa mide koruyucu, bulantıları varsa bulantı kesici,
karın ağrıları varsa karın ağrılarını rahatlatıcı tedaviler uygulanır. 
Hastada mutlaka ileri tetkikte yapmak gerekir. Kanında iltihap oranı yüksek mi, dışkısında herhangi bir patojen saptanabiliyor mu, basit bir besin zehirlenmesi mi yoksa gerçekten bakterilerin neden olduğu ciddi bir enfeksiyon durumu var mı değerlendirmek gerekir. Eğer hastanın yüksek ateşi varsa ve saptanabilen bir patojen görülürse hastanın antibiyotik tedavisi başlanmalıdır.

Eğer ki genç bir bireyse, kronik bir hastalığı yoksa besin zehirlenme bulgularını atlatmanız biraz daha kolay olur. Vücuda yeterli su alınmazsa yorgunluk, halsizlik, bitkinlik şikayetleriniz artar. Çocuklar, yaşlılar, kronik hastalığı olan bireyler bu semptomları kolay kolay atlatamazlar. Bu durum onlar için daha ölümcül seyredebilir. Aynı zamanda uygun tedavi verilmediği zaman bağırsaktaki bakteriler kana karışabilir. Buda hastanın genel durumunu kötü etkiler."