Huzursuz bağırsak sendromu nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Gastroenteroloji Bölümü doktoru Prof.Dr.Ömer Şentürk ile "Huzursuz Bağırsak Sendromu" konusu hakkında konuştuk.

"Huzursuz bağırsak sendorumu, huzursuz hastalığı, alıngan ve duygusal bağırsak hastalığı son 6 ay içerisinde ortaya çıkmış olan ve son üç ay içerisinde haftada en az 1 kez karın ağrısı ile dışkılama bozukluğu ile kendisini gösteren bir hastalıktır. Hastalıkta karın ağrısı ortak ama dışkılama ile ilgili bulgular farklı olabilir. Bazı hastalarda sadece kabızlık, bazı hastalarda sadece ishal, ama birçok hastada da hem kabızlık hem de ishal olarak görülmektedir. 

Huzursuz Bağırsak Sendromu Tanısı Nasıl Konur?

Huzursuz bağırsak sendromuna ait spesifik bir tanı yöntemi yoktur. Çünkü bu hastalara yapılan dışkı, kan ve endoskopik görtülemeler tamamen normaldir. Bu testler yapıldığında belli değerler normal çıkabilir. Kan testi yapıldığında kansızlık yoktur, dışkı testinde kanaması yoktur, ama hastanın karın ağrısı ve dışkılama bozukluğu söz konusudur. Bu belirtisi olan hastalarda, yapılan testler normal çıktığında bu hastalığın tanısı konur.

Huzursuz Bağırsak Sendromu’nun Tedavi Yöntemi Nelerdir?

Huzursuz bağırsak hastalığının tedavisinde izlenecek yol, hastalığın belirtilerine göre farklılık gösterebilir. Karın ağrısı huzursuz bağırsak hastalığı yaşayan herkeste çıkan bir belirtidir. Tüm hastalarda, karın ağrısına yönelik tedavi ortak olarak yapılmalıdır. Bu noktada spazm çözücü ilaçlardan faydalanılmalıdır. Kabızlığı olan hastalarda, dışkıyı yumaşıtıcı ilaçlar kullanılmalıdır. İshali olan hastalarda ise ishali geçirici ilaçlar kullanılabilir. Hastalarda ortak tedavi sadece karın ağrısına yönelik yapılabilir. Diğer tedavi şekilleri hastanın belirtisine göre şekillendirilmelidir. 

Huzursuz Bağırsak Sendrom’unda Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Huzursuz bağırsak sendromu yaşayanların beslenmeleri, gösterdiği belirtilere göre şekillenmelidir. Eğer hastalarda kabızlık varsa, unlu gıdalardan uzak durmalıdır. Eğer hastada ishal varsa, lifli gıdalar tüketmeleridir. Bunun dışında hasta alacağı diyeti, tamamen aldığında rahatsız olduğu ürünlerden uzaklaşarak kendi belirlemelidir. 

Huzursuz Bağırsak Sendromu Olan Kişilerin Uzak Durması Gerekenler Nelerdir? 
Stres tüm hastalıklarda tetikleyici olduğu kadar, huzursuz bağırsak sendromu yaşayanlarda da bir ana etkendir. Bu hastalığı yaşayanlar hayatlarında stresi azaltıcı ve pratik işler yapmalıdır. Bu noktada egzersiz, her hastanın kendisi için ayıracağı bir zaman diliminde yapması gereken bir aktivitedir. Bunun dışında yemekte, dokunan gıdalardan uzak durmalıdır. Sindirim sisteminde ishal yapacak gıdalardan uzak durmalıdır. En önemlisi ise kendi hayatını kendi yönetmelidir."