İnme Cerrahisi Nedir

Medical Park hastanesinden Doç. Dr. Yusuf Kalko, İnme ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

İnme Cerrahisi

İnme Cerrahisi, şah damarına bağlı felçlerde uyguladığımız bir erken cerrahi yöntemi. Literatür bize felç durumunda hastayı bir ay bekletmemizi söyler. Çünkü vücut şiddetli bir depreme maruz kalmıştır ve depremin etkisinin geçmesini beklemek gerekir. Bu deprem dokuları ciddi anlamda zedelemiştir, bunların yerine oturmasını beklemek ve ondan sonra gerekirse cerrahi müdahale yapmak gerekir. Literatürün bize söylediği normal uygulama bu şekli budur. Ancak biz bu sürenin tamamlanmasını beklemeden, gerçekleştirdiğimiz ileri tetkiklerde, hastada kana aç canlı beyin dokusu gördüğümüz anda bu hastayı hemen ameliyata alıyoruz. Birkaç saat önce felç geçirmiş ya da felcin üstünden birkaç gün geçmiş uygun hastalarda teknik başarılı oluyor.

Amerikan kalp cemiyetinin son tedavi kılavuzunda, şah damarında yüzde 50 darlık varsa ve bunu baş dönmesi, geçici şuur kaybı ve geçici konuşma bozukluğu ile geçici görme kaybı takip ediyorsa, kollarda ve bacaklarda güçsüzlük varsa ameliyata alın der. Çünkü bu hasta felç belirtileri vermeye başlamıştır. Bazen damarı yüzde 60 yıkalı hasta hiçbir belirti vermeden de felç olabilir öte yandan damarı yüzde yüz tıkalı hasta sadece baş dönmesi yaşar ama felç geçirmez, beyinciğe giden küçük damarlar beyni besler çünkü. Ancak şah damarı yüzde yüz tıkanmış bir hastaya ameliyat tavsiye edilmez. Çünkü açılmayacağı düşünülür, risk faktörleri de yüksek olduğu için bu hastalar bekleme sürecine girer. Biz İnme cerrahisinde eğer tetkikler uygunsa bekleme süresine bağlı kalmadan yüzde yüz tıkalı damara müdahale ediyoruz.

Türkiye'nin pek çok bölgesindeki inme merkezleri, pıhtı özellikle kalpte ise ve titreşim bozukluğu olup pıhtı atan ya da şah damarı tıkalı ama pıhtı ile tıkanan hastalarda ilk 6 saatte anjio ile şah damarı içine pıhtı eritici ilaç verip gerekirse oraya stent takıyorlar. Ama bu işlemler belli saate kadar yapılabiliyor. İnme Cerrahisinde ise 7 -8 saat sonra, birkaç gün sonra ya da bir hafta sonra müdahale edilen uygun hastalar söz konusu. Bu da demek oluyor ki, cerrahide eğer tetkikler uygunsa bu hastalar geriye dönebilir. Ama hiçbir vaka için kesin olarak döner denilemez hiçbir zaman bu bizim teknikte de geçerli.