İnme Sonrası Takip

Medical Park hastanesinden Uzm. Dr. Ömer Faruk Akkaya, İnme ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

İnme Sonrası Takip

Beyin krizi", "strok" veya yol açtığı sonuçlar nedeniyle sıklıkla "beyin felci" olarak da adlandırılan inme sonrası her hasta farklı şekillerde etkilenmektedir. İnmeden sonraki saat ve günlerde hastanın durumu sabitleştiğinde, inmenin sebep olduğu sorunlar daha fazla fark edilmeye başlanmaktadır. Hastada konuşma, okuma ve yazmada zorluk, yürüme ve hareket güçlüğü, hafıza problemleri ya da dikkati toplama becerisinde azalma görülebilir. Bunlar inmenin yol açtığı problemlerden sadece bir kaçıdır.

İnme geçiren kişinin durumu ne olursa olsun, mümkün olan en iyi derecede iyileşmeyi gerçekleştirmek için istekli olması gerekmektedir. Aynı zamanda, uzun vadede var olabilecek yetersizliklere adapte olabilmenin yolları bulunmaya çalışılmalıdır. Rehabilitasyon denilen işlem bu amaçları gerçekleştirmek için hastaya yardımcı olacaktır.

eğişik türdeki rehabilitasyon tedavi tiplerine "terapi"; rehabilitasyonda hastaya yardımcı olan profesyonellere de "terapist" denilmektedir. Uygulanan rehabilitasyon programları, mümkün olan en iyi iyileşmeyi sağlamakta kişiye yardımcı olacaktır.