Kimler Göğüs Ağrısı Riski Taşır

Medical Park hastanesinden Op. Dr. Wesam A.A. Salha, Kimler Göğüs Ağrısı Riski Taşır ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

Kalbin durmadan kan pompalayabilmesi için, kalp kası hücrelerinin yeterli miktarda oksijen alması ve beslenmesi gerekir. Kalp kaslarına iki adet ana koroner damar temiz kan götürür. Bu damarlardan biri veya damarların yan kolları tıkandığı zaman kalp kası hücreleri yeterli miktarda oksijen alamaz. Eğer bu durum uzun sürerse hücreler ölmeye başlar ve kalp krizi (enfarktüs) meydana gelir.

Kalp krizi sırasında hangi belirtiler olur?

Kalp krizi genellikle birkaç saat sürer. Kriz sırasında; nefes darlığı, baygınlık veya bulantıdan başka hiç bir şey hissedilmeyebilir. Bazı vakalarda ise hiçbir belirti yoktur. Fakat çoğu kalp krizi göğüs ağrısına neden olur. Ciddi bir krizde göğüste hissedilen ağrı, kalbi içine alan ve durmadan kuvvetlice sıkan bir yumruk gibidir. Kalp krizinde hissedilen ağrıyla, angina ağrısı birbirine çok benzer. Fakat kalp krizi ağrısı uzun süre devam ederken angina ağrısı 5 dakikadan fazla uzun sürmez. Kalp krizi vakalarının üçte biri hastaneye ulaşamadan ölür. Dolayısıyla geçen her dakikanın büyük önemi vardır.

Kalp krizinin belirti ve bulguları nelerdir?

  • · Göğsün orta kısmında başlayan ve uzun süren ezici, sıkıştırıcı, yanma tarzında ağrı. Ağrı; ense, çene, omuz veya kol gibi kalpten uzak bölgelere yayılabilir.
  • · Nefes darlığı, sersemlik, bulantı, titreme, terleme, nabızda zayıflama
  • · Deride soğuma, morarma
  • · Baygınlık

Kalp krizi nasıl tedavi edilir?

Kalp krizi geçiren bir hastanın çok acil olarak hastaneye kaldırılması gerekir. Hastalar -eğer varsa- hastanelerin koroner yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilir ve en az 36 saat süreyle gözlem altında tutulur. Gerekiyorsa morfin gibi güçlü ağrı kesiciler, damar genişletici ilaçlar, kalp krizinin ilk birkaç saatinde tedaviye alınan hastalara pıhtı çözücü ilaçlar verilebilir ve kişinin durumuna göre anjioplasti veya koroner by-pass ameliyatları yapılır.