Kimler Tüp Bebek Yaptırabilir

Medical Park hastanesinden Yrd. Doç. Dr. Aynur Erşahin, Kimler Tüp Bebek Yaptırabilir ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

Çocuk sahibi olmak isteyen bir çiftin doğum kontrol yöntemlerinden herhangi birini uygulamamasına ve düzenli aralıklarla (Haftada 2-4 kez) cinsel ilişkiye girmesine rağmen bir yıllık süre içerisinde çocuk sahibi olamama durumuna kısırlık ya da infertilite adı verilir. Eşlerden birinde ya da her ikisinde ortaya çıkabilen kısırlık günümüzde üreme çağındaki kadınların %20'sini etkiler. Bazı çiftlerde infertiletinin nedeni bilinirken çiftlerin %10'luk kısmında infertilitenin nedeni açıklanamamaktadır. Altta yatan nedenin bilinemediği çiftler açıklanamayan infertilite grubuna girer.

Kısırlık Nedenleri

Daha önce geçirilen enfeksiyon nedenleriyle tüplerin kapanması, rahimde oluşan doğumsal şekil bozuklukları, miyomlar, Erkekte sperm üreten kanallardaki bozukluklar Polikistik over benzeri yumurtlama bozuklukları, çikolata kistleri ve endometriozis gibi bozukluklar Guatr ve diyabet gibi kontrol edilemeyen metabolik hastalıklar Sperm sayısındaki azalma, sperm şeklinde bozukluk, sperm hareketlerinde azalma ve menide sperm bulunmaması Genetik bozukluklar Erken boşalma, ereksiyon bozukluğu ve vajinusmus gibi problemler nedeniyle ilişkiye girememe Kısırlık Tedavisi Kısırlığın tedavisinde hangi işlem uygulanırsa uygulansın, hiçbir doğurganlık problemi olmayan çiftlerde bile hamile kalma şansı ortalama %25-60 oranındadır. Kısırlık tedavisinde başarı hastanın yaşadığı probleme ve ona uygulanan tedaviye göre değişiklik gösterir. Kısırlık tedavisinde uygulanan tüp bebek yönteminde başarı şansı 35 yaş altı kadınlarda %50-60 arasında değişir. Çiftlere uygulanan tedavi yöntemi seçilirken kısırlığa neden olan faktörler dikkate alınır.

Kısırlık Tedavisinde Uygulanan yöntemler

Yumurtlamayı arttırıcı tedavi - ovulasyon indüksiyon

İnseminasyon - aşılama

Kısırlığa yol açan nedenlerin tedavisi

Tüp bebek yöntemleri ve mikroenjeksiyon

Tüp Bebek Tedavisi

Tüp bebek konusunda uzmanlaşmış kadın hastalıkları ve doğum uzmanı, üroloji uzmanı, embriyolog, hemşire ve yardımcı destek personelden oluşan profesyonel bir ekibin uyumlu çalışması tüp bebek tedavi yönteminin başarısında oldukça önemlidir.