Kulak Çınlaması Nedenleri

Medical Park hastanesinden Prof. Dr. Barbaros Kınoğlu, Kalp Sağlığı ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

Kalp Sağlığı Nasıl Korunur?

Sigarayı bırakın ve dumansız bir ortamda yaşayın: Avrupa'da genç popülasyonda kalp damar hastalıklarının en fazla olduğu ülke Türkiye. Bunda en önemli sebep sigara kullanma sıklığının Türkiye'de daha fazla olması. Pasif içicilerde de risk yüzde 30 artmakta. 40 yaşından önce sigarayı bırakanlarda ortalama ömür 5 yıl uzar.

Sağlıklı beslenin: Akdeniz mutfağının kalp sağlığını koruduğu bilinmektedir. Özellikle doymuş yağ yerine doymamış olan bitkisel yağları kullanın. Günde 5 gramdan az tuz, 200 gram taze meyve ve sebze tüketin. Haftada 2 kez balık yiyin. Beyaz un ve şeker yerine tam tahıllı gıdalarla beslenin.

Düzenli yürüyüş yapın: İdeali haftanın 7 günü, günde 30 dakika tempolu yürüyüş yapmaktır. Ayda yılda bir yapılan halı saha maçı kalp krizi riskini 2 kat, nadir yapılan kondisyonsuz ağır egzersiz ise ani ölüm riskini 20 kat artırır.

Olumlu, seven ve sevilen bir kişi olmak için çaba sarf edin: Huzur, olumlu duygular kalbe faydalı ve kalp hastalıklarından koruyucudur. Yalnızlık, sosyal izolasyon, destek görmemek, işte ve aile hayatında stres altında olmak, depresyon, anksiyete, öfke dolu olmak kalp krizi riskini belirgin olarak artırır.