Laparoskopi Nedir

Medical Park hastanesinden Prof. Dr. Mehmet Bilge Çetinkata, Laparoskopi ile ilgili tüm merak ettiğiniz konuları açıkladı.

Laparoskopik cerrahi (Kapalı ameliyat) nedir?

Laparoskopik cerrahi, daha genel olarak bilinen adıyla kapalı ameliyat yöntemi günümüzde artan sıklıkla uygulanmaya başlamış olan bir cerrahi tekniktir. Bilindiği üzere tüm cerrahi girişimler uzun yıllar açık olarak uygulandı. Açık cerrahide uygulanacak ameliyat için hastanın karnı açılmakta, ameliyatı gerçekleştirecek cerrahlar kendi ellerini ve gözlerini kullanarak ameliyatı gerçekleştirmektedirler. Ameliyat tamamlanınca hastanın karnı tekrar kapatılmaktadır.

Laparoskopik cerrahi de ise ameliyat için hastanın karnını açmaya gerek kalmamakta ve karın duvarında yapılan 1-2 cm'lik kesiler ile aynı ameliyat gerçekleştirilmektedir. Bu kesilerden bir tanesinden hastanın karnının içerisine bir kamera yerleştirilmekte ve bu kamera vasıtasıyla karın içerisinin görüntüsü cerrahın karşısındaki ekrana yansıtılmaktadır. Başka bir deyişle hastanın karnına yerleştirilen kamera cerrahın gözü olmaktadır. Cerrah daha sonra gerçekleştirilmesi planlanan ameliyat uygun olacak şekilde karnın içerisine 5 veya 10 mm'lik diğer yardımcı aletleri yerleştirmekte ve bu aletleri kendisi kullanarak ameliyatı gerçekleştirmektedir. Yani bu aletler de cerrahın elleri olmaktadır.