Organ Nakli Nedir

Medical Park hastanesinden Prof. Dr. Alper Demirbaş, Organ Nakli ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

Hangi Organ ve Dokuların Nakli Yapılmaktadır?

Günümüzde böbrek, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas, kemik iliği, kornea, kemik ve ince barsak en çok nakledilen organ ve dokulardır.

Organ Nakli Kimlerden Yapılır?

Nakil ameliyatlarında kullanılan organların bir kısmı canlıdan (genellikle 4.dereceye kadar akrabalardan) veya vefat eden kişilerden (kadavra) sağlanmaktadır. Örneğin kalp hastalığından ölmüş bir kişinin sağlam kornea ve böbrekleri alınıp, görmeyen insanlara ya da böbrek hastalarına nakledilmektedir. İleri kalp, karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastalarda sağlıklı bir yaşam sadece organ nakli ile mümkündür.

Gerçekleştirilen organ nakillerine karşın bağışlanan organ sayısının yetersiz olması nedeniyle günümüzde bağışlanan organlar ihtiyacı karşılamamaktadır. Bugün ülkemizde 40 bininden fazla diyaliz hastası vardır (ne yazık ki çoğu 20-40 yaşları arası genç ve orta yaşlarda hastalardır). Yaşamlarını makinelere düzenli aralıklarla (haftada 3 kez ve her seferinde 3-4 saat) bağlanarak sürdürebilmektedirler.

Bu da sosyal yaşantılarını oldukça kötü bir şekilde etkilemektedir. Böbrek nakli ameliyatı ile bu bağımlılık sona ermekte ve yaşam süreleri uzamaktadır. İleri dönem kalp ve karaciğer hastalarının durumları çok daha üzücüdür. Diyaliz gibi bir yardımcı tedavi olanakları da olmadığı için kısa sürede yaşamları sona ermektedir.

Organ Nakli İyi Bir Tedavi Yöntemi Midir?

Organ nakli ile yaşam süresi uzar, yaşam kalitesi artar, diyaliz gibi ileri dönem organ yetmezliklerinde kullanılan tedavilere göre maliyeti çok düşüktür. O halde organ nakli ve organ bağışı ülkemiz için hem sağlık yönünden, hem de ekonomik yönden önemli bir katkıdır. Ayrıca bağımlılıkları azalır iş gücü kaybı da kazanca dönüşür. Organ nakledilen ve 20 seneyi dolduran hastaların olduğunu biliyoruz. Bunlar bekardılar, evlendiler, çocukları oldu, iş sahibi oldular. Benzer örnekler diğer organ nakilleri içinde çoğaltılabilir. Organ nakli ileri dönemdeki kalp, karaciğer ve böbrek hastaları için iyi bir tedavi yöntemidir.

Böbreklerimizin hayatımızı ve aktivitelerimizi sürdürmeye yetecek kadar fonksiyonlarını yapamaması sonucu yeni bir böbreğin ameliyatla vücudumuza yerleştirilmesi işlemine böbrek nakli denir. Böbrek bulunamadığında ya da bulunmasına kadar geçen sürede hastanın hayatını sürmesini sağlayan bir yöntemdir.

Böbrek Nakli Konusunda Yanlış Bilinenler

1) Alıcı ile ilgili yanlış bilinenler:

A. Yaş: Yürüyerek gelen herkes nakile adaydır. Hasta baştan sona incelenir nakil mi daha iyi diyaliz mi kıyaslaması yapılır ona göre karar verilir. Bilinenin aksine nakile uygun olmayan hasta çok azdır.

B ya da C sarılığı olanlar: B yada C hepatit (sarılık) hastalığım var nakil olabilir miyim? Çok güzel bir soru. 5 yıl önce olsaydı olmazdı. Ancak şu anda B ve C hepatiti olan hasta da nakil operasyonu olabiliyor. Ek testler yaparak nakil operasyonunun daha iyi olduğu anlaşılırsa nakil gerçekleştiriliyor. Bu durumda olan hastaların %90'ınına ekibimiz nakil gerçekleştirdi.

B. Şeker hastaları: Şeker hastası nakil olabilir mi? yapılan nakillerin 3 te 1'i şeker hastasıdır. Şeker hastalığı da böbrek hastalığı da aynı organ ve dokulara zarar verir. Böbrek nakli olmakla vücut üzerinden bir yük kalkmış oluyor. Şeker hastalığının böbrek yetmezliğine yol açması için en az 15-20 yıl geçmesi gerekir ki zaten nakil edilen böbreğin ömrü ortalama 15 - 20 yıldır.

C. Doku uymama endişesi: Bazı verici adaylarımız doku uymadığından dolayı nakil olamayacağını sanıyor. Halbuki yeni araştırmalar sonucunda doku uyum oranının çok fazla önemi olmadığı anlaşılmıştır. Doku uyumu oranı %0 olan bir vericiden böbrek nakledilse bile, anne-baba böbreğine yakın bir ömür sürmektedir ve bu böbreğin ömrü kadavra böbreğinden daha uzun olmaktadır.

D. Kan grubu uymama: Yine bazı hastalarımızın vericisi olmasına rağmen, kan grubu uymamaktadır. Geliştirdiğimiz bir yöntemle çözüm yolu olarak çapraz nakil yöntemini uygulamaya başladık. Bu yöntemle kan grubu uymayan hastaları eşleştirerek, nakil olmasını sağladık. İzmir'de 20 nakil, İstanbul'da ise 2,5 yılda 72 hastamızı çapraz nakil yöntemi ile sağlığına kavuşturduk.

Böbrek Nakli Kimlerden Yapılır?

Böbrek nakli ameliyatlarında kullanılan organların bir kısmı canlıdan (genellikle 4.dereceye kadar akrabalardan) veya vefat eden kişilerden (kadavra) sağlanmaktadır. Örneğin kalp hastalığından ölmüş bir kişinin sağlam kornea ve böbrekleri alınıp, görmeyen insanlara ya da böbrek hastalarına nakledilmektedir.