Ramazan ayında nasıl beslenmeliyiz?

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Beslenme ve Diyet Bölümü doktoru  Doç. Dr. Hakan Demirci ile "Ramazan Ayında Nasıl Beslenmeliyiz " konusu hakkında konuştuk.

''Oruç öğünlerimiz değiştiği bazen de fizyolojimiz kısmen değiştiği bir dönem olarak karşılaşılıyor ramazan ayında. Normalde öğünlerimizi 3-4 arası tüketiyorken hatta ara öğünlerle beraber 7-8 öğünü bulurken bir anda öğünlerimiz ikiye düşüyor. Çok ciddi rahatsızlığı ve kullandığı ağır ilaçlar yoksa bir çok gastrolojik hastada aslında rahatlıkla oruç tutabilir. Kullandığınız ilaçlar var ise ilk önce doktorunuza başvurun.

Ramazan ayında, uzun bir açlık süresi mide ve bağırsak sistemi için stres yaratan bir konu. Ancak bu süreci rahatlıkla geçirebilmek mümkün. Uzun süren açlıktan dolayı midede biriken asit sizi sıkıntıya sokabilir. Özellikle ülser, gastrit gibi ciddi problemleri olan hastalarda bazen kanama hatta delinme gibi istenmeyen olaylarla karşı karşıya kalınabilir. Bu sebepten dolayı oruç tutmaya başlamadan önce tedavi olmanız çok önemli. Ramazan ayının en önemli noktalarından bir tanesi de sıvı alımıdır. İftarda çok fazla alınan sıvı midenizin şişmesine ve hazmınızın zorlaşmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı sıvı alımı sahura kadar parça parça gerçekleştirilmelidir. Kahvaltılık olarak değerlendirilen sucuk salam sosis gibi şarküteri ürünlerinden, katkı maddesi ve yağ oranı yüksek olan gıdalardan uzak durulması önerilir. Yağlı yiyecek oldukları için midede reflüye sebep olurken oruç tuttuğun gün içerisinde susamanıza neden olur. Yağlı gıdaları sahurda tüketmemenin çok büyük yararı vardır. İftar açarken uzun süreli susuz kalındığından dolayı oruç bir bardak su ile açılmalıdır. Daha lifli yapısından dolayı sonra bir kaç zeytin veya hurma yenilmelidir. Ardından hafif bir çorba içilerek 15-20 dakika ana yenemeğe geçmeden beklenmelidir. Kızartmalardan ve ağır etli gıdalardan uzak durulmalıdır. Kızartma yerine haşlamayı tercih edilebilir''