Riskli Gebelik Nedir

Medical Park hastanesinden Op. Dr. Gökmen İyigün, Riskli Gebelik ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

Riskli Gebelik:

Hastalığı normal ya da yüksek riskli olarak sınıflamak daha fazla tıbbi bakım gerektiren etkili bir yöntemdir. Tüm gebelikerde risk faktörlerin olup olmaması ya da ileride oluşup oluşmayacağı yönünde değerlendirilmesidir. Bazı hastalar daha gebeliğin başında onları yüksek risk katogorisine yerleştiren diabet ya da erken doğum öyküsü gibi risk faktörleri ile karşı karşıyadır.

Diğerleri ise normal gebelik gibi başlayıp daha sonra erken menbran rüptürü ya da gebeliğin indüklediği hiper tansiyon gibi risk faktörü geliştirirler. Bu gebeliğin gidişatı sırasında aniden gelişebilir. Oluştuğu anda gerekli protokolleri uygulamak son derecede önemlidir. Gebelik, derin, trombozu ve pulmoner emboli için bağımsız risk faktörüdür. Tüm gebeler, öncesinde ve erken gebelik döneminde derin ventrum bozuğu açısından değerlendirilmelidir. Derin ventrombuz şüphesi olması halinde kompirasyon düplex ulrasyon yapılmalıdır.

Gebeliklerin %7-10'u hipertansiyon ile komplike hale gelmiştir. Bunların %70'i preeklemsi iken %30'u kronik hipertansiyona bağlıdır. Preeklemsi, hipertansiyon protein uri(24 saatlik idrar 0-3gr dan fazla olması) ve yaygın ödem olarak tanımlanır. Gebelik hipotroidi kadınlarda spontom düşük ve ve gebeliğin yol açtığı hipertansiyon gibi sık karşılaşılan iki komplikasyondur. Hipotroidizim tedavi komplikasyonları önler. Gastasyonel diabet yaklaşık %3'de görülür. İlk gebelikte ortaya çıkan veya tanı konulan diabet olarak tanımlanır. Tüm gebeler diabet için taranmalıdır.