Saç Mezoterapisi

Medical Park hastanesinden Saç Sağlığı Merkez Koordinatörü Songül Alcı, Saç Dökülmesi ile ilgili tüm merak edilen konuları açıkladı.

En sık görülen genetik problem: Saç Dökülmesi;

Günümüzde estetik kaygı artık sadece kadının değil, erkeğin de derdi. Her 10 erkekten 7' sinin sorunu olan saçsızlık sadece estetik kaygı değil, motivasyon ve moral bozukluğu da yaratıyor. Saçsızlık ve saç problemleri, kişide yaşlanma duygusu yaratan, ruhsal ve toplumsal olarak kişileri mutsuz eden ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Son yıllarda geliştirilen modern teknolojiler kullanılarak uzman hekimler tarafından saç sorunlarına çözümler bulunuyor.

Medical Park Göztepe Hastane Kompleksi Saç Sağlığı ve Saç Nakli Merkezi Genel Koordinatörü Songül Alcı saç dökülmesi ve saç nakli konularında bizleri aydınlattı.

Tıp dilinde 'Alopecia' diye adlandırılan saç dökülmesi ve günümüzde görülme yaşı 18'e kadar gerileyen androjenik tip (erkek tipi) saç dökülmesi, erkekte ve kadında saç kaybının en önemli nedenidir. Erkek tipi saç dökülmesi ailevi özelliklere bağlıdır. Doğumsal olarak erkeklik hormonuna ( testesteron ) karşı duyarlı gelişen saç kökleri, salgılanan testesteron hormonundan etkilenerek dökülmeye başlar. Hem erkekte hem de kadında testesteron hormonu mevcuttur. Kadınlarda da bulunan bu hormonun, normalden fazla olması saç dökülmesinin en önemli sebebidir. Saç kaybına sebep olan diğer nedenler; stres, doğum, çeşitli vitamin ve metabolit eksiklikleri, tiroid hormonu bozuklukları, beslenme sorunları, yanıklar, kalıcı hasar bırakan bazı cilt hastalıkları, kanser tedavileri, travmalar ve kimyasal madde kullanımlarıdır.

Androjenik tip (erkeksi tip) saç dökülmesi görülen erkek ve kadınlar, saç naklinin en çok uygulandığı gruplardır. Yanık ya da travma sonrası saçında ve kaşında çıplak alan oluşanlar, daha önce saç nakli yaptırıp memnun kalmayanlar, bazı deri hastalıkları nedeniyle saçsız kalmış olan kişiler de saç nakline aday gruplardır. Saç nakli için yaş sınırı yoktur. İdeal olanı, hastanın verici bölgelerde yoğun saçlara sahip olmasıdır. Her sağlıklı bireyin, uygun verici alanla saç ektirebilmesi mümkündür.

"Erkek tipi saç dökülmesinde tek çözüm saç nakli"

Saç nakli; iki kulak arası ve ensenin üst bölümünde kalan, genetik olarak hiç dökülmeme özelliğine sahip saç köklerinin, saçsız alanlara açılan mikro kanallara özel tekniklerle tek tek nakledilmesi işlemidir. Yeni yöntemlerle iz, ağrı ve şişlik olmamaktadır.

Son yıllarda geliştirilen mikromotorlu FUE sistemi ile saç ekimi çok daha kısa sürede gerçekleştiriliyor.

Saç ekimi merkezleri seçilirken nelere dikkat edilmelidir?

Sağlık Bakanlığı'nca yayınlanan yönetmelik uyarınca, hastaneler dışında bir alanda saç nakli yapılamaz. Nakil işleminin Estetik cerrah veya dermatolog eşliğinde yapılması gerekir. Uygun ortam ve koşulları tam sağlanmayan ve ehil olmayan ellerde yapılan saç ekimleri sonucunda kişilerin verici alanlarının büyük bir kısmının kaybı sonucu ikinci bir operasyon için şansları azalmaktadır.

Doktor olmayan kişiler, sağlık personeli olmayan ekipler tarafından yapılan saç ekimleri sonucunda oyuncak bebek saçı görümünde saçlara sahip insanların sayısı arttı. Doğru ellerde yapıldığında son derece doğal görüntüye kavuştuğunuz bu işlemler hastane dışındaki ortamlarda profesyoneller tarafından yapılmadığı için düzeltme ameliyatlarının sayısında büyük artışlar meydana geldi. Estetik Cerrah ya da dermatolog eşliğinde yapılması gereken saç ekim işlemi ameliyathane ortamında özel şartlarda yapılmalıdır . Kişiler saç ekimi ya da saç sorunlarını danışmak için hastaneleri tercih etmelidir. Saç ekimi gibi ciddi bir operasyon karşılıklı hasta doktor ve hastane arasındaki güven ilişkisine bağlıdır. Saç nakli doğru yerde ve ellerde yapıldığında, doğru takip edildiğinde % 100 başarılıdır.

Operasyon sonrası hayata "nerede kalmıştık" diye başlayanların sayısını düşününce yaptığımız işin insanları mutlu etmek üzerine kurulmuş olması bizi ayrıca motive etmektedir.