Sağlıklı beslenme nedir?

Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Beslenme ve Diyet Bölümü doktoru Dyt. Gözdenur Çavuş ile "Sağlıklı Beslenme Nedir" konusu hakkında konuştuk.

"Sağlıklı beslenme; insanın büyümesi, gelişmesi, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürebilmesi için gerekli olan besin ögelerini yeterli ve dengeli ölçüde almasıdır. Gün içerisinde üçer porsiyon meyve,sebze,süt ve süt ürünleri tüketmek yeterli ölçüde sağlıklı beslenme düzeni oluşturacaktır. 

Diyet denilince ilk akla gelen zayıflamak üzerine olmaktadır, ancak diyet kelimesi; günlük beslenme programına verilen isimdir. Diyet programı hazırlanırken cinsiyet, yaş, kilo, yağ ve kas oranı, günlük fiziksel aktivitelere göre alınması gereken enerji ve protein dikkate alınır ve kan tahlillerine göre diyet programı hazırlanır. 

Kişinin obezite, diyabet, kalp hastalığı, tansiyon ve kanser gibi beslenme ile ilgili bir kronik rahatsızlığı var ise doktorunun onayı ile diyet yapabilir. Eğer kişinin rahatsızlığı yok ise ve tek problemi kilo ise belirli ölçüler yaptırarak diyet programına başlayabilir.

Diyete başlamadan önce yapılan kan tahlilleri, diyete başlarken yardımcı olan önemli faktörlerdir. Beslenmenin ve fiziksel aktivitenin dışında vitamin ve mineral eksiklikleri var ise  yada her hangi bir hormon dengesizlikleri var ise önceden bilgi verir ve beslenme programı bu şekilde yapılmaktadır. Diyet öncesi glikoz, açlık ve tokluk, insilün açlık seviyesi, TSH, T3, T4 tiroit parametreleri değerlendirilir. Kandaki yağı ölçmek adına kolestrol, trigliserid, HDL ve LDL değerlerine bakılır. D ve B12 vitamini testleri yapılır. Böbrek fonksiyonları için ürik asit, üre, bilirubin ve kreatinin testleri yapılır ve hemogram değerlerine bakılır. 

Kişinin diyeti parmak izi gibi kişiye özgü ve uygulanabilir olması gerekmektedir. Her kişinin yaşam standartları farklı olduğu için buna bağlı olarak diyet programları da farklı olması gerekmektedir. 

Her gıdanın içerisindeki besin değerleri birbirinden farklıdır. Sağlıklı beslenme düzeni içerisinde çeşitli beslenmek çok önemlidir. Bu nedenle tek tip gıda ile beslenmek bir çok sağlık problemi yaratabilir. Örneğin çok sağlıklı olmasına rağmen sadece meyve tüketmek daha fazla karbonhidrat almanıza neden olacaktır ve karbonhidrat içeriği fazla gıdaları tükettiğimizde zaman içerisinde kilo problemi  yaratabilir. Buna bağlı olarak da şeker hastalığı, kalp hastalığı ve kolesterol hastalıkları gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. 

Sağlıklı bir diyet yapıldıktan sonra koruma evresine girildiğinde sağlıksız beslenmeye devam edilir ise diyet programı ile verilen kilolar tekrar alınacaktır. Yeterli ve dengeli beslenme sağlıklı beslenmenin temelini oluşturur."