Şişkinlik nedir? Şişkinliğin nedenleri nelerdir?

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü doktoru Prof.Dr.Cengiz Bölükbaş ile "Şişkinlik" konusu hakkında konuştuk.

"Aşırı bakteri üretimi ile çoğalmakta olan gaz üretimi, iltihabın neden olduğu darlıklar ve tümörler de karşımıza gelmektedir. 

Şişkinlik önemli hastalıkların habercisi olabilir. Özellikle yandaş bulguları olan bulantı, kusma, kilo kaybı, ishal yada kabızlık yaşıyorsa, bunu da bulguları da kısa bir süre içerisinde meydana gelmiş ise hastaların ciddi bir hastalığı yaşayabileceği ihtimaldir. Bunun dışında uzun süredir var olan şişkinlikler daha hafif hastalıkların habercisi olabileceği gibi, şişkinlikle yaşanabilecek bulantı, kusma, baskı hissinin fazla olduğu durumlarda daha detaylı araştırmalar yapılması gerekmektedir. 

Bu rahatsızlığı yaşayanların gazlı içeceklerden uzak durması, pipet kullanma, hızlı yemek yeme, hızlı konuşma gibi şeylerden kaçınması gerekir. Daha çok bağırsak ağırlıklı gaz şikayetleri ile gelen hastalarda organik nedenlerin, özellikle ciddi hastalık belirtilerinin araştırılması şarttır. Sonrasında da gıda beslenmelerine dikkat etmeleri, çiğ sebze ve bakliyatgillerden uzak durma, probiyotik tüketimi gibi eylemlerle gaz üretimini arttırmaya yönelik önlemler alınabilir."