Soğuk algınlığı nedir? Belirti ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Medical Park Gebze Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü doktoru  Op. Dr. Mehmet Armağan ile "Soğuk Algınlığı" konusu hakkında konuştuk.

"Soğuk algınlığı ve grip, kış aylarında vücut direncinin düşmesine bağlı olarak sık sık karşımıza çıkmaktadır. Virüs etkenli olan bu rahatsızlıklar, gripte tüm vücudu etkilerken soğuk algınlığında burun ve boğazı etkilemektedir. 

Soğuk algınlığının etkeni rinö virüsleridir. Gribin etkisi ise influenza virüsüdür. Dolayısıyla her iki virüs farklı şekillerde vücudu etkilemektedir. Soğuk algınlığında lokalize rahatsızlıklar vardır.Bu burun ve boğaz rahatsızlığı olarak kendini gösterir. Buna karşılık grip ise tüm vücudu etkileyen bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Soğuk algınlığı ve gribi ayrı ayrı ele almak gerekmektedir. Soğuk algınlığı diğer adı ile nezle; rinö virüsler tarafından oluşturulan ve burun akıntısı, burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı, boğazda yanma, yutkunma zorluğu gibi lokalize rahatsızlıklar ile karakterize bir hastalıktır. Grip ise; burun tıkanıklığı ve burun akıntısı ile birlikte boğazda ağrı,yutkunma zorluğu,yüksek ateş,üşüme,titreme,vücutta kırgınlık ve kaslarda ağrı şeklinde yaygın bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Soğuk algınlığı ve grip önlenebilir hastalıklardır. Soğuk algınlığına ve gribe sebep olan virüslerden uzak durmak, yada kontemali olunduğunda,hastalığın bulaştığını düşünüldüğü zaman hijjen kurallarını uygulayarak hastalıktan korunulabilir. Ayrıca grip için aşı uygulamaları ile hastalıktan korunmak mümkündür. 

Soğuk algınlığı ve gripte doğru bilinen yanlışlardan en önemlisi antibiyotik kullanımıdır. Antibiyotikler soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarında etkili değildir. Soğuk algınlığı ve grip viral enfeksiyonlar olduğu için antibiyotikler kullanılmaz. Ayrıca C vitamini çok alındığı zaman nezle yada soğuk algınlığından korunulacağına inanılır. Fakat C vitamini almanın çok fazla etkisi yoktur. Soğuk algınlığı ve gripte vücudun istirahat ettirilmesi gerekir. Hasta dinlendiğinde vücut direnci güçlenir ve hastalıklar daha kolay atlatılır. 

Soğuk algınlığı ve gribin tedavisinde, koruyucu tedaviler olan  semptomatik tedavi ve aşılama tedavileri uygulanır. Soğuk algınlığının semptomatik tedavisinde hastanın boğaz ağrısı  var ise ağrı kesiciler verilebilir, ayrıca istirahat etmesi ve bol su içmesi önerilir. Gripte ise salgın çıkmadan 2 yada 3 hafta önce aşılama yapılarak vücudun direncini güçlendirmek mümkündür. Ayrıca grip hastalığı başladığında anti gribal ilaçlar verilmek sureti ile gribe karşı tedavi edilmesi sağlanabilir. Yine gripte de istirahat etmesi, bol sıvı tüketmesi ve icap eder ise ağrı kesici kullanması gerekmektedir. Soğuk algınlığı ve gribin  tedavisinde  antibiyotiğin yeri yoktur. "