Spor yaralanmaları ve sporcu sağlığı

Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü doktoru Op.Dr. Ender Sarıoğlu ile "Spor Yaralanmaları ve Sporcu Sağlığı" konusu hakkında konuştuk.

"Sağlıklı bir yaşam için spor yapanların sayısında her geçen gün artış görülmektedir. Spor yaralanmalarına tanım olarak bakacak olursak; Amatör veya profesyonel spor faliyetleri esnasında görülen yaralanmalardır.Spor yaralanmaları; kas zorlanması, incinmeler, burkulmalar gibi basit yaralanmalar olabileceği gibi kırıklar, çıkıklar, eklem çevresi bağ yaralanmaları gibi daha komplike ve çoğu zaman cerrahi tedaviler gerektiren yaralanmalar şeklinde de görülebilir. 

Spor esnasındaki yaralanmalarda,derhal faliyete son verilmeli ve ilgili bölge istirahate alınmalıdır. Bu sırada uygulanan buz tedavisi, ağrının dindirilmesinde ciddi fayda sağlayacaktır. istirahat ve buz uygulamasına rağmen ağrının geçmediği yada hareketlerin düzelmediği durumlarda,ilgili bir sağlık kuruluşuna başvurmakta fayda vardır. Cerrahi tedavilere örnek vermek gerekirse, en sık görülen halı saha maçlarındaki diz ön çapraz bağ yaralanmalarından sonra artroskopik cerrahiler ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. 

Takım sporları ve ağır temas sporları yapmaya karar verilecek olursa ilgili bir sağlık kuruluşunda gerekli kontrollerden geçilmesi gerekmektedir. Fiziksel özellikleri göz önüne almak gerekirse, yaşa,cinsiyete,daha önce geçirilmiş yaralanmalara ve fiziksel kondisyona uygun sporlar seçilmesi gerekmektedir. Ayrıca aşırı aktivitelerden, tekrarlayıcı zorlayıcılardan kaçınılmalı, dengeli beslenilmeli, düzenli dinlenmeli ve spor sırasında uygun sıvı alımına dikkat etmek gerekmektedir."